close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
پایگاه اطلاعات آب و هواشناسی

آب و هواشناسی شهری

آب و هواشناسی شهری

آب و هواشناسی شهری

نقشه سایت

خانه
خوراک
پایان نامه آب و هواشناسی

پایان نامه رشته آب و هواشناسی

دانلود پایان نامه با موضوع تحلیل سینوپتیک سیلاب... برای دانلود به توضیحات بروید
قیمت : 4500 تومان
پاورپوینت النینو

پاورپوینت ال نینو

شامل 30 اسلاید، دارای قالب ساده و زیبا به همراه تصاویر مختلف در تمام صفحات... برای دانلود، روی توضیحات کلیک کنید
قیمت : 3500 تومان

آمار

  آمار مطالب
  کل مطالب : 237 کل نظرات : 3 آمار کاربران
  افراد آنلاین : 1 تعداد اعضا : 0 آمار بازدید
  بازدید امروز : 21 بازدید دیروز : 76 ورودی امروز گوگل : 0 ورودی گوگل دیروز : 23 آي پي امروز : 9 آي پي ديروز : 44 بازدید هفته : 354 بازدید ماه : 1,281 بازدید سال : 14,989 بازدید کلی : 38,912 اطلاعات شما
  آی پی : 34.228.41.66 مرورگر : سیستم عامل : امروز : جمعه 23 آذر 1397

  آرشیو

  امکانات جانبی

  تبلیغات

  آپلود عکس

  شاخص PET

  PET یکی از شاخص های مهم حرارتی است که به عنوان یک مقیاس متریک جهانی برای توصیف محیط های حرارتی مطرح گردید. این شاخص مبتنی بر انتقال شرایط حرارتی واقعی بیرون ساختمان به محیط درون ساختمان است. این شاخص، دمای هوایی است که در آن دما، توازن انرژی در درون ساختمان برابر با میانگین دمای سطح بدن انسان و سرعت تعرق در شرایط بیرون از ساختمان باشد. برای ارزیابی گرمای بیرون از ساختمان، به طور گسترده ای از شاخص PET استفاده می شود. این شاخص هر چهار ملاکی که بر آسایش دمایی اثر می گذارند یعنی دمای هوا، میانگین دمای تابشی، رطوبت و جریان هوا را در نظر می گیرد. در این شاخص، عدد ثابت 0.9 برای مقدار لباس و 80 وات برای سطح فعالیت فرد در نظر گرفته شده است.

  شاخص PET

  شاخص آسایش دمایی PMV

  شاخص PMV پیش‌بینی می‌کند که چگونه یک نمونه بزرگ از انسان‌ها محیط حرارتی را با ترکیب پارامترهای هواشناسی زیستی، فعالیت‌ها و سطح لباس ارزیابی می‌کنند. هرچند که PMV به طور گسترده و موفقیت‌آمیز در تحقیقات به کار رفته است اما مقیاس آن برای برنامه‌ریزان شهری که با ترموفیزیولوژی آشنا نیستند غیر‌واقعی می‌باشد. این شاخص پراستفاده‌ترین شاخص در زمینه آسایش دمایی انسان شده است و برای محیط درون ساختمان مخصوصاً برای شرایط تهویه هوا توصیه شده است. بهترین حالت برای شاخص PMV زمانی است که میانگین دمای درون ساختمان در حدود 21 تا 25 درجه سانتیگراد باشد. در مواردی گزارش شده است که PMV، گرمای واقعی را در اقلیم‌های گرم بیش از اندازه تخمین می‌زند. این شاخص برای پیش‌بینی آسایش دمایی بیرون ساختمان مناسب نمی‌باشد، زیرا در شرایط بیرون ساختمان، محیط محیط حرارتی متغیری حاکم می‌باشد.

  شاخص PMV 

  دانلود پایان نامه آب و هواشناسی شهری

  دانلود پایان نامه با موضوع شناسایی روند تغییرات مکانی و زمانی جزایر حرارتی در کلانشهرها با استفاده از تصاویر سنجنده Modis

  تعداد صفحات: 178

  قالب فایل: word

  شناسایی روند تغییرات مکانی و زمانی جزایر حرارتی در کلانشهرها با استفاده از تصاویر سنجنده MODIS

  شناسایی روند تغییرات مکانی و زمانی جزایر حرارتی در کلانشهرها با استفاده از تصاویر سنجنده MODIS

  چکیده: جزایر حرارتی شهری مناطقی از سطح زمین را گویند که نسبت به مناطق همجوار دمای بالاتری دارند. گسترش این پدیده در بعد مکان و زمان متغیر است. ایجاد جزایر حرارتی و تغییرات مکانی و زمانی آن بیشتر تحت تاثیر تغییرات پوشش زمین و گسیل حرارت حاصل از فعالیتهای انسانی می zwnj;باشد. با ...

  اولین جاده خورشیدی در جهان

  اولین جاده خورشیدی جهان در نرماندی 

  این پنل‌های خورشیدی با طول 1 کیلومتر، انرژی روشنایی خیابان‌های روستایی با بیش از 3000 سکنه را تامین می‌کنند. (منبع)

  آب و هواشناسی شهری چیست

  توسعه شهری تغییراتی را در رفتار فیزیکی ناحیه به وجود آورده که بر آب، گرما، تابش و خواص آیرودینامیکی آن محل اثر گذاشته است. این موارد به نوبه خود در تبادل گرما و انرژی بین سطح زمین و جو تغییراتی ایجاد می‌کنند. در نهایت این تغییرات باعث ایجاد «اقلیم شهری» شده‌ است که این اقلیم ویژگی‌هایی متفاوت از محیط اطراف خود دارد.

   یکی از اجزای اساسی که مجموعه شهر را از محیط اطراف جدا می‌کند، آب و هوایی است که بر محیط شهر حاکم است. پارامترهای پیچیده و متنوعی مانند تراکم شهر، جهت خیابان‌ها، سایه ساختمان‌ها و نوع و میزان پوشش گیاهی بر اقلیم شهر موثر است. بنابراین، اقلیم شهر حاصل اثرات متقابل جو و سکونتگاه‌های انسان می‌باشد. اقلیم‌شناسی شهری دانش نسبتاً جدیدی است و اولین مطالعه در این زمینه کمتر از دویست سال قبل انجام شده است.

  اثرات اقلیمی فضای سبز شهری

  وجود پوشش گیاهی و فضای سبز مناسب در شهرها، علاوه بر زیباسازی آن‌ها اثرات اقلیمی بسیار چشمگیری دارد که ضرورت آن از سال‌ها پیش در کشورهای مختلف دنیا احساس شده است. پوشش گیاهی عمدتا با سه روش سایه‌دهی، تبخیر و تعرق و شکست باد، باعث تغییر خرداقلیم در محیط پیرامون خود می‌شود. پوشش‌های گیاهی به طور غیر مستقیم نیز از طریق به دام انداختن رطوبت خاک می‌توانند بر محیط پیرامون خود تأثیرگذار باشند. در واقع درختان، اجزای بیولوژیک شهری هستند که با محیط پیرامون خود از طریق تبادل گرما و بخار آب برهمکنش دارند. در طی روز، برگ درختان و درختچه‌ها موجب تبخیر بخار آب هوای مجاور خود می‌شود. این امر سبب افزایش رطوبت نسبی هوا شده و از سوی دیگر باعث خنک شدن هوای اطراف فضای سبز می‌شود. برای تبدیل آب به بخار به ازای هر گرم بین 580 تا 600 کالری حرارت نیاز است که از انرژی خورشید تامین می‌گردد. به همین دلیل در هنگام تابش آفتاب، هوای اطراف فضاهای درختکاری شده خنک‌تر از فضاهای بدون درخت است. در مناطق گرم، گیاهان اطراف ساختمان‌ها می‌توانند موازنه انرژی را تعدیل کنند. گیاهان و درختان با سایه انداختن بر دیوارها، بام‌ها و ساختمان‌ها جلوی تابش مستقیم خورشید بر آن سطوح را گرفته و گرمای جذب شده توسط گیاه، به صورت گرمای نهان از محیط خارج می‌شود.

  اثرات اقلیمی شهر

  شهرنشینی باعث تغییرات مهمی در سطح زمین نسبت به شرایط طبیعی شده است. در منابع آب و خاک تغییرات عمده‌ای ایجاد شده و پوشش گیاهی کاهش یافته است. مصالح ساختمانی به محل منتقل شده و توپوگرافی ناحیه تغییرکرده است. در نتیجه، توسعه شهری تغییراتی را در رفتار فیزیکی ناحیه به وجود آورده که بر آب، گرما، تابش و خواص آیرودینامیکی آن محل اثر گذاشته است. این موارد به نوبه خود در تبادل گرما و انرژی بین سطح زمین و جو تغییراتی ایجاد می‌کنند. در نهایت این تغییرات باعث ایجاد «اقلیم شهری» شده‌ است که این اقلیم ویژگی‌هایی متفاوت از محیط اطراف خود دارد. وجود یک شهر تغییرات مهمی را هم در اقلیم ناحیه ساخت و ساز شده و هم در جو بالا و اطراف خود ایجاد می‌کند. ذات این تغییرات بستگی به گستره و اندازه متغیرهای فیزیکی دارد که می‌توان آن‌ها را در مقیاس‌های فضایی مختلف مشاهده و ارزیابی کرد. البته اثرات شهر بر اقلیم از شهری تا شهر دیگر متفاوت است و بستگی به مکان آن شهر، ساختار و وضعیت آب و هوای آن محل دارد، برای مثال در شهری با عرض جغرافیایی بالاتر، ایجاد جزیره حرارتی می‌تواند باعث کاهش مصرف انرژی جهت گرم کردن خانه‌ها گردد.

  جمعیت شهرنشين و تغییرات اقلیمی

  تا چهل سال پیش4.1 میلیارد نفر از جمعیت زمین در روستاها زندگی می‌کردند، اما امروزه بیش از نیمی از جمعیت شهرنشین شده‌اند. شهرها اکنون 7.6% از سطح خشکی‌های زمین را پوشانده اند. همچنین در 119 کشور جهان، بین 70 تا 90 درصد جمعيت در شهرها زندگی می‌کنند.

  محققان هشدار می‌دهند که با رشد جمعیت شهرنشين، بیش از پیش با پدیده‌هایی مانند جزیره حرارتی شهر، آلودگی هوا و... روبرو خواهیم بود.

  منبع: Climate news network

   

  نسبت جمعیت شهرنشین در ایران

  نزدیک به ٦٠‌ درصد مردم جهان شهرنشین هستند، درحالی که در ایران بیشتر از ٧٣‌ درصد مردم شهرنشین شده‌اند و بانک جهانی سرعت رشد شهرنشینی در ایران را نزدیک به دو برابر میانگین جهانی اعلام کرده است.

  نبود برنامه‌ریزی جامع برای توسعه شهری در ایران موجب شده است که بیشتر از ١٤ ‌میلیون نفر از مردم ایران در تهران و حومه آن ساکن شوند. این درحالی است که در برخی مناطق کشور از جمله سواحل جنوبی کمتر از ٥ نفر در یک کیلومتر مربع ساکن هستند.

  گزارش‌های توزیع جمعیت در ایران نشان می‌دهد که در برخی مناطق مانند قم و البرز تقریبا تمامی روستاها از بین رفته و بیشتر از ٩٠‌ درصد مردم شهرنشین شده‌اند. تمرکز جمعیت ایرانی‌ها در مناطق مرکزی مشکلات دیگری نیز به دنبال داشته است. اکنون در شرایطی که بحران خشکسالی بر کشور سایه انداخته است، بخش عمده مردم ایران در مناطق کویری مرکز ایران ساکن شده‌اند.

  کمبود آب برای فعالیت‌های صنعتی، کشاورزی و شرب در مناطق مرکزی موجب شده است وزارت نیرو موضوع انتقال آب دریای خزر و خلیج‌فارس به کویر را مطرح کند. موضوعی که از نظر بسیاری از کارشناسان نه‌ تنها بسیار هزینه‌بردار و غیراقتصادی است بلکه برخلاف سیاست‌های توسعه شهری در جهان است.

  در کشورهای پیشرفته شهرهای بندری جزو کلانشهرها به شمار می‌آیند، زیرا با پتانسیل عظیم درآمدزایی در بنادر جهان، میزان اشتغال و سرمایه‌گذاری در شهرهای بندری چشمگیر است و همین مسأله یعنی شغل و درآمد بیشتر برای مهاجران به سواحل جاذبه ایجاد کرده است. 

  اثرات شهرها بر تغییر اقلیم

   

  شهرها امروزه مسئول 75 درصد مصرف انرژی جهانی، 80 درصد انتشار گازهای گلخانه‌ای و اصلی ترین تولیدکننده ضایعات در جهان هستند.

  همانطور که جهان به طور روزافزون سوختهای فسیلی مصرف می کند، غلظت گازهای گلخانه ای نیز افزایش می یابد و متوسط دمای سطح زمین نیز بالا می رود.

  پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که بر اساس سناریوهای مختلف، دمای سطح کره زمین در طول قرن بیست و یکم بین 2 تا 4 درجه سانتیگراد بالا خواهد رفت. در نگاه اول این عدد ممکن است نگران کننده نباشد اما کافیست بدانیم که به عنوان مثال در آخرین دوره یخبندان که صفحات یخی به قطر بیش از 1000 متر تمام منطقه آمریکای شمالی را پوشانده بود، دمای کره زمین تنها 9 تا 15 درجه سردتر از امروز بوده است و پایان عصر یخبندان تنها با گرم شدن 5 درجه ای سطح زمین فرا رسیده بود.

  افزایش اندک دما، خشکسالی‌های ممتد را به دنبال دارد و تولید محصولات کشاورزی را با چالش مواجه می کند و از این طریق به زنجیره غذایی و کل حیات اکوسیستم ضربه می زند.

  زمین سال به سال در حال گرم شدن است. این گرمایش روی اقیانوس ها و حتی اعماق آب های اقیانوسی کشیده شده است به طوری که کلاهک یخی قطب شمال با سرعتی 3 برابر بیشتر از آنچه پیش بینی می‌شد در حال ذوب شدن است و به طور متوسط هر دهه 2.7 درصد کاهش یافته است.

  اثرات زیست محیطی دریاچه چیتگر

  دریاچۀ شهدای خلیج فارس یا همان دریاچۀ مصنوعی چیتگر، با مساحت 130 هکتار، بزرگترین دریاچۀ مصنوعی ایران است که در سال 92 و چند روز مانده تا انتخابات ریاست جمهوری توسط شهردار تهران افتتاح شد. دریاچه ای که تصور می شد بتواند یک بیلبورد بزرگ تبلیغاتی و تاثیرگذار در افزایش آرای آقای قالیباف باشد.

  این دریاچه از زمان افتتاح نگرانی های بسیاری را میان فعالان محیط زیست برانگیخته است. از افتتاح دریاچه پیش از ساخت تصفیه خانۀ آن، که موجب رکود آب و کمبود اکسیژن در آن می شد، تا بوی تعفنی که در تابستان همسایۀ این سال های دریاچه بوده و قیمت آپارتمان های مجاورش را کم و کمتر کرده، تا پشه هایی که میهمان گاه و بی گاه دریاچه اند و پیش بینی می شود تا چند سال دیگر نه تنها منطقۀ 22 بلکه کل تهران را دچار چالش کند.

  اما آنچه که در این سال ها کمتر مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است، بحران آبی است که با احداث این دریاچه و در فاصلۀ چند ده کیلومتری از آن ایجاد شده است. 

  بهار سال 92 و هم زمان با آبگیری این دریاچه، آب رودخانۀ کن به روی روستاهای جنوب تهران بسته شد. روندی که در سال های بعد هم تکرار شد، چرا که تبخیر سطحی زیاد آب دریاچۀ چیتگر موجب می شود تا متولیان دریاچه به فکر آبگیری دائمی آن باشند و در فصل هایی که بارندگی کمتر است، آب رودخانۀ کن را با کانال به دریاچه منتقل کنند. در این چند سال، روستاهایی که مهمترین منبع آبی شان برای کشاورزی، رودخانۀ کن بوده است با مشکلات زیادی مواجه شده و در حال خالی شدن از سکنه می باشند. لذا با توجه به خشکسالی های اخیر و اقلیم خشک منطقه باید برای این مساله چاره ای اندیشیده شود.

  اثر گیاه پیچ امین الدوله بر کاهش آلودگی هوا

   

  محققان هلندی با بررسی توانایی جذب ذرات معلق و گازهای خطرناک موجود در مناطق شهری توسط برخی از گیاهان دریافتند که بعضی از گونه‌های پیچک و چمن قادر به جذب 40 تا 60 درصد آلودگی هستند. همچنین یک گونه کمتر شناخته شده موسوم به گیاه honeysuckle که در ایران پیچ امین‌الدوله شناخته می‌شود توانایی جذب به نسبت بالایی از آلودگی هوا را دارد.

  گیاه یا بوته پیچ امین‌الدوله در حالت طبیعی دارای کرک‌های فراوانی در ساقه و برگ است که این گیاه تشنه کربن را قادر می‌سازد تا در شرایط آلوده ذرات معلق را بهتر جذب کند. 

  محققان دو موسسه AMS Institute و Wageningen UR با تجربه کافی در مورد تکثیر و پرورش انواع گل‌ وگیاه این‌بار با فناوری مهندسی ژنتیک و به منظور افزایش توانایی جذب ذرات معلق موجود در هوا، تراکم پرزها یا موهای ریز این گیاه را افزایش دادند.

  در این پروژه که به صورت آزمایشی در حال اجرا است بوته‌های پیچ امین‌الدوله را در محفظه‌های شیشه‌ای فیلتردار در نقاط آلوده شهر آمستردام قرار می‌دهند تا تاثیر آنها در کاهش آلودگی در یک محدوده زمانی مورد بررسی قرار گیرد.

   

  منبع: ایسنا

  ارزیابی تأثیر دو گونه درختی بر خرد اقلیم پارک گل ها در مشهد

  مقاله "ارزیابی تأثیر دو گونه درختی بر خرد اقلیم پارک گل ها در مشهد"

  نیما کریمی افشار، رضا دوستان، زهرا کریمیان

  چکیده 

  در دهه های اخیر به دلیل گسترش سریع شهرها که همراه با افزایش تعداد ساختمان ها، خیابان ها، سنگفرش ها، وسایل نقلیه و سایر سطوح دست ساز انسان بوده، تغییرات خرداقلیمی معنی داری در محدوده شهرها و محیط پیرامون آن ها رخ داده است. یکی از راهکارهای مهم جهت کاهش اثرات ناشی از توسعه شهر، کاشت گیاهان و ایجاد فضای سبز در مناطق شهری می باشد. بنابراین لازم است نحوه و چگونگی تاثیر پوشش گیاهی بر پارامترهای اقلیمی نواحی شهری بررسی شود تا بتوان شرایط زیستی مناسبی برای ساکنان شهر فراهم کرد. در همین راستا سعی شد تا اثرات دو گونه درختی خزان پذیر و همیشه سبز بر پارامترهای خرداقلیمی بررسی گردد. برای انجام تحقیق، هشت روز آفتابی در فصل زمستان انتخاب و دو عامل دما و رطوبت نسبی به وسیله دو دستگاه لاگر دما و رطوبت (RHT10) ثبت گردید. سپس داده های برداشت شده به صورت ساعتی مورد آنالیز قرار گرفت و همچنین شاخص آسایش دمایی PMV نیز برای هر دو گونه درختی محاسبه شد. نتایج تحقیق نشان داد که دما در محدوده زیر درخت خزان پذیر در مقایسه با مکان مشابه در زیر درخت همیشه سبز، به طور میانگین 1.1 درجه بیشتر و مقدار رطوبت نسبی آن حدود 2.5 درصد کمتر بود.

  تبلیغات

  Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز

  ورود کاربران

  نام کاربری :
  رمز عبور :

  » رمز عبور را فراموش کردم ؟

  تبلیغات متنی

  4kia.ir